پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
طلا و مس
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
مودی، روحانی و غنی در حال نوشتن داستان جدیدی هستند

 منبع : روزنامه جنگ

 نويسنده : دکتر ناظر محمود    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1395/03/18  

 

در تاریخ ۲۳ ماه مه، زمانی که قرارداد ترانزیت میان ایران، هند و افغانستان به امضاء رسید، رهبران این سه کشور از خوشحالی در خود نمی گنجیدند. و اتفاقا یک روز پیش از آن رهبر طالبان ملا اختر منصور در یک حمله بوسیله پهباد کشته شد و عموما گفته می شد که او به ایران رفته و از آنجا بازمی گشت. ظاهرا این دو حادثه جداگانه به نظر می رسد ولی اگر به دورنمای آن بنگریم پیامدهای ژرفی را در منطقه خواهد داشت. مطابق قراردادی که در تهران صورت گرفت، به افغانستان امکانات کامل ترانزیتی از طریق بندر چابهار داده خواهد شد و برای اجرای این قرارداد سه کشور سرمایه گذاری خواهند کرد. به نظر می رسید که رئیس جمهور کشور میزبان آقای حسن روحانی بیش از همه خرسند است زیرا که مسئله جاسوس هندی سفر گذشته وی به پاکستان را با ناکامی مواجه ساخت و هم باعث شرمساری ایران گردید زیرا که مطابق منابع پاکستانی، ایران هیچ اقدامی را در درون مرزهای خود برای جلوگیری از جاسوسان هندی نمی کند. گویا یک جاسوس هندی موفق به مخدوش کردن روابط دو کشور بزرگ اسلامی شد که در پی آن ما به صورت قاطع سخن خود را به مقامات ایران رساندیم و آن هم در سفر رئیس جمهور ایران به پاکستان. اکنون می توان این سوال را کرد که آیا ما مسئله یک جاسوس را آنقدر بالا بردیم و منافع خود را حفظ کردیم و یا آگاهانه ایران را از خود دور ساختیم و هند کاملا از آن سود برده است.

در زمان امضای قرارداد رئیس جمهور ایران سخن مهمی ایراد کرد. وی گفت تهران، دهلی و کابل با همکاری یکدیگر در راستای پیشرفت منطقه فعالیت خواهند کرد. "ما هر سه کشور" این پیام را می رساند که راه های توسعه با همکاری یکدیگر باز می شود و بهره برداری از منابع مشترک ما را به جلو خواهد برد. این نکته ای است که خود دولت مردان پاکستان در مورد آن بسیار صحبت می کنند مگر در عمل خود از همسایگان به دور می روند به جزء یک همسایه.

صحبت هایی از این قبیل رئیس جمهور افغانستان آقای اشرف غنی نیز ایراد کرد. وی از پیش به دلیل حمایت پاکستان از طالبان ناخرسند است. اکنون پاکستان هر چند انکار کند ولی ما نمی توانیم این موضوع را رد کنیم که اسامه بن لادن در پاکستان کشته می شود، حکیم الله محسود در پاکستان کشته می شود. ملا اختر منصور هم در بلوچستان پاکستان هدف حمله پهباد قرار می گیرد. ما هزاران بار بگوییم که ملا اختر منصور از ایران می آمد یا به ایران می رفت ولی مهم این است که در پاکستان مورد حمله قرار گرفت. مهم ترین نکته در قرارداد صورت گرفته در تهران این است که هند ۵۰۰ میلیون دلار در توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری می کند و به اضافه آن چندین پروژه مشترک به ارزش میلیون ها دلار به امضای دو کشور رسیده است. این امر برای پاکستان نگران کننده است زیرا که بندر چابهار در صد کیلومتری بندر گوادر قرار دارد. و این بندر نه فقط افغانستان بلکه نقش ترانزیت برای آسیای میانه را هم خواهد داشت. در حالی که ما فقط نسبت به کریدور اقتصادی چین، پاکستان شاد هستیم. این امر قابل توجه است که دوستی هند با ایران و افغانستان به تازگی نیست بلکه هند در برقراری روابط با روسیه و کشورهای آسیای میانه نیز از ما پیشی گرفته است، در حالی که ما از هفتاد سال گذشته دم از آمریکا و چین می زنیم. در میان قراردادهای صورت گرفته میان هند و ایران علاوه بر همکاری های فرهنگی، پروژه های بزرگ علمی و فناوری و احداث راه آهن در مسیر چابهار به زاهدان نیز شامل می شود. پس از لغو تحریم ها از سوی آمریکا پاکستان فرصت طلایی داشت تا روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران را مستحکم کند و حداقل موفق به ایجاد روابط بهتر با یکی از همسایگان خود می شد، ولی ما این فرصت را از دست دادیم و هند به طور کامل از آن سود برد. هند خریدار قدیمی و بزرگ نفت ایران است کما این که ما بیشتر به عربستان اتکا می کنیم و علاوه بر نفت چیزهای دیگری را نیز به کشور وارد می کنیم و با نتایج آن از سه سال گذشته مواجه هستیم. لازم به یادآوری است که ما هفتاد سال است که وفاداری خود را نسبت به آمریکا نشان داده ایم، اما اکنون آمریکا به هند در مقایسه با پاکستان نزدیک تر است و این امر زمانی آغاز شد که در سال ۲۰۰۸ آمریکا و هند توافقنامه هسته ای صلح آمیز را امضا کردند. اکنون ایران و کشورهای غربی نیز با امضای یک توافقنامه هسته ای موانع گذشته را از میان برداشتند. پس از این که چین و پاکستان به یکدیگر نزدیک شدند، آمریکا کمک بیشتری به هند خواهد کرد تا در منطقه به جلو برود و پاکستان زیان آن را خواهد دید. حال آمریکا خواستار برقراری امنیت در افغانستان است و بر پاکستان فشار می آورد که عملیات را بر علیه شبکه حقانی گسترش دهد و در چنین شرایطی ما نمی توانیم اجازه رشد و فعالیت به گروه های تروریستی مختلف بدهیم. زیرا که در نتیجه آن ما در سراسر دنیا بدنام خواهیم شد. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که تروریست ها در کشورهای مختلف دست به عملیات بزنند و پیامدی بر پاکستان نداشته باشد.

اکنون تعادل قدرت در منطقه روشن گردیده است. پاکستان در کنار چین و عربستان قرار دارد، در حالی که آمریکا، هند، ایران و افغانستان در حال ایجاد تعادل جدیدی هستند. حال ما باید تصمیم بگیریم که از یک سو با رنجش سه کشور همسایه با مرزهای طولانی و از سوی دیگر با رنجش آمریکا در خصوص مسائل طالبان و دکتر شکیل آفریدی و فقط با اتکا بر چین چه چیزهایی را می توانیم بدست بیاوریم؟ باقی ماند عربستان سعودی که خود برای تامین امنیت و سلاح هایش به آمریکا وابسته است. در این چشم انداز نقش ما همچون بازیکنی است که می خواهد با کمک یک بازیکن بزرگ، بازیکنان دیگر را به عقب براند و آینده خود را به خطر بیندازد. اگر آمریکا، هند، ایران و افغانستان این گونه به یکدیگر نزدیک شوند و ما از آنها دور شویم، پیامد مثبتی برای ما نخواهد داشت. یک عنصر مهم در روابط پاکستان، ایران و هند این است که بیش از ۲۰۰ میلیون مسلمان در هند زندگی می کنند و جمع کثیری از مسلک شیعه نیز در این میان وجود دارد. مطابق آمار نزدیک به ۲۰ میلیون شیعه در هند زندگی می کنند. ما باید این را بپذیریم که شیعیان خود را در هند امن تر تصور می کنند و یک دلیل این است که آنچنان که شیعه در پاکستان هدف قرار گرفته است در هند مورد هدف قرار نگرفته است. این را نیز باید در ذهن داشت که هند با گسترش روابط با ایران، عربستان را نیز در کنار خود دارد و مثال واضح آن سفر چند هفته پیش آقای مودی به عربستان بود که در این سفر پادشاه عربستان بالاترین افتخار این کشور را به آقای مودی اعطا کرد و به روابط با هند استحکام بخشید. تمام این شرایط تا چه اندازه برای پاکستان مهم است می توان این گونه دریافت که پس از گذشت چند سال وزیر خارجه نداریم و مشاور امور خارجه جبهه جهانی را بدست گرفته است. برای خدا سیاست خارجی کشور را فدای روابط شخصی نکنید و سعی در بهبود روابط با تمام کشورهای همسایه کنید.

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 692
Visitorsofday : 82
Visitorsofpage : 750371
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.3750

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت